Yavaş Bilgisayarı Daha Hızlı Hale Getirmenin Yolları - Adcino.com - Her TeldenAdcino.com – Her Telden

Genel blog, içerisinde birçok kategoriyi barındıran ve hemen herkesin ilgilenebileceği içerikleri bulunduran, yayınlarını kronolojik sıraya göre yapan blog türü.

Yavaş Bilgisayarı Daha Hızlı Hale Getirmenin Yolları

, Genel 83 Okunma , 2 ay önce , 3 Dakika
2 ay önce

Gündelik hayatımızın önemli bir parçası olan bilgisayarların hızı, iş hayatında daha fazla öneme sahiptir. Yeni bir bilgisayarın dahi çeşitli nedenlerle yavaşlamaya başlaması kullanıcılar için can sıkıcı bir durumken, iş ortamında ise işin sağlıklı bir sürede tamamlanması için önemlidir. Yavaş bilgisayarı daha hızlı hale getirmenin yolları başlığı altında, bilgisayarınızı hızlandırmak için yapabileceğiniz bazı şeylere yer verdik.


Bilgisayarı Daha Hızlı Hale Getirmenin Yolları

Yeniden Başlatma


Şayet bilgisayarınızdaki yavaşlama sorunu sürekli değil de nadiren oluyorsa, bilgisayarınızı yeniden başlatarak bu sorunu çözmek mümkün olabilir. Kullanıma bağlı olarak, özellikle uzun süre çalışan bilgisayarların bu süre içerisinde yavaşlaması mümkündür.
Bilgisayarınızın uzun bir süre çalışması, ısınma ve diğer nedenlerden ötürü cihazın yavaşlamasının sebeplerinden biridir. Bu yüzden uzun süre çalışmakta olan bilgisayarınızı 10-15 dakika kadar kapatıp dinlendirmekte, yavaşlama sorununu çözebilecek bir çözüm olabilir.


Windows 10’da Otomatik Başlayan Programları Kontrol Edin


Bilgisayar başlarken ve başladıktan sonraki birkaç dakika içerisinde ciddi bir yavaşlama söz konusu ise, bilgisayar açılırken otomatik başlatılan programlar bunun en önemli nedenlerinden biri olabilir. Bu yüzden çözüm olarak, otomatik başlatılan programları devre dışı bırakmayı deneyebilirsiniz.
Bilgisayarınızı başlatırken otomatik başlatılan programların hangileri olduğunu görmek için, aşağıdaki yolu deneyebilirsiniz.
Bilgisayarınızın “Başlat” kısmındaki arama kutusuna “run” yazarak aratın.
Buradan “Çalıştır” seçeneğini seçin.
Yeni açılan pencerede ise “msconfig” yazdıktan sonra, “open” tuşuna basın.

Bunları yaptıktan sonra açılacak ekranda, bilgisayarınız başlatırken otomatik başlayan programların hangileri olduğunu görebilir ve bu programların otomatik başlama seçeneğini devre dışı bırakarak daha fazla açılış hızı elde edebilirsiniz.


Düzenli Virüs Taraması Yapmayı İhmal Etmeyin


Yavaş bilgisayarı daha hızlı hale getirmenin yolları arasında uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem ise, bilgisayarı düzenli bir şekilde virüs taramasından geçirmektir. Böylelikle cihazınıza virüs bulaşması halinde, virüsü bularak kolaylıkla temizleyebilirsiniz.
Diğer yandan antivirüs programınızın güncel olması da, virüsün bulaşmasını ve dolayısıyla bilgisayarınızın yavaşlamasıyla birlikte zarar görmesine neden olacak virüslerin bulaşmasını engellemek için bir tedbir olacaktır.


Dijital Temizlik Yapın


Çeşitli dijital temizlik programları ile bilgisayarınızda bulunan gereksiz dosya ve programları, detaylı bir şekilde silebilirsiniz. Özellikle RAM’ı düşük bilgisayarların yavaşlamasındaki en önemli sebep, yoğun dosya ve programlara sahip olmasıdır. Yapacağınız temizlik sayesinde, cihazınızı biraz daha hızlandırabilirsiniz.

Bir başka yazıda görüşmek dileğiyle …