Van Gezilecek Yerler - Adcino.com - Her TeldenAdcino.com – Her Telden

Genel blog, içerisinde birçok kategoriyi barındıran ve hemen herkesin ilgilenebileceği içerikleri bulunduran, yayınlarını kronolojik sıraya göre yapan blog türü.

Van Gezilecek Yerler

, Turizm 99 Okunma , 2 ay önce , 6 Dakika
2 ay önce

Akdamar Adası ve Kilisesi, Van Gölü Van kedisi ve Van kahvaltısı ile muhteşem güzellikleri bir arada bulabileceğiniz illerimizden biri olan Van gezilecek yerler listemizde, Doğu Anadolu’nun en gelişmiş ve güzel illerinden biri olan Van’da gezilecek yerler hakkında detayları sizler ile paylaştık.

Yolunuz Van’a düşerse, listemizde yer alan tarihi ve doğal alanları Van gezi rehberi listenize eklemenizi tavsiye ederiz.

Van Gezilecek Yerler


Şeytan Köprüsü


Neredeyse bitişik kayalıkların üzerine inşa edilen Şeytan Köprüsü, sunduğu görsel güzelliğinin yanı sıra tarihi özelliği ile de dikkat çekmektedir. 13. Yüzyılda yapıldığı tahmin edilen Şeytan Köprüsü, Bendi Mahi Çayı üzerinde bulunmaktadır.
Orijinal özellikleri ile günümüze kadar gelen tarihi köprü, kayalıkların birleşmesi sonucu klasik köprülerden ayırt edilir bir özelliğe sahiptir.

Vanadokya

İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan Kapadokya doğal oluşumunu andıran Vanadokya, rüzgâr ve yağmur gibi etkenler sonucunda yumuşak kaya oluşumlarının şekillenmesi sonucunda meydana gelmiştir.
Başkale ilçesi sınırlarında bulunan Vanadokya, Yavuzlar Köyü sınırlarındadır. Van’a yolunuz düşerse, bu doğal oluşumu detaylı bir şekilde incelemenizi tavsiye ederiz.

Van Yedi Kilise

Bir ermeni manastırı olan Van Yedi Kilise, 8. Yüzyılda inşa edilmiştir. Hristiyanlar için önemli kabul edilen ibadet yerlerinden biri olan Van Yedi Kilise günümüzde harabe şeklinde olsa bile, iç süslemeleri ile halen ilgi görmektedir.

Van Kalesi

İl merkezinden 5 kilometre uzakta sarp kayalıklar üzerine inşa edilen Van Kalesi, Urartular döneminde milattan önce 825 yılında yaptırılmıştır. 80 metre yüksekliğe sahip tarihi kalenin genişliği 120 metre olup, uzunluğu ise 1800 metreyi bulmaktadır.
Milattan önceki yıllarda yapılan tarihi yapılara ilgili olan turistlerin Van gezilecek yerler listesinde yer alan Van Kalesi, aynı zamanda içerisinde kral mezarlarının ve çeşitli yapıların bulunduğu bir açık hava müzesi niteliğindedir.

Van Kedi Evi


Van denildiğinde akla ilk gelenlerden biri olan Van kedisi, maalesef nesli tükenmekte olan hayvanlar arasında bulunmaktadır. Kültür Bakanlığı ve Van Büyükşehir Belediyesi tarafından ortaklaşa alınan bir kararla açılan Van Kedi Evi, nesli tükenmekte olan Van kedilerinin neslini sürdürebilmesi ve daha sağlıklı koşullar altında ziyaretçilere sunulması için yaptırılmıştır. İl merkezinde bulunan Van Kedi Evinde sayısı 200 bulan Van kedisini bir arada görmek mümkündür.

Hüsrev Paşa Camii

1567 tarihli Hüsrev Paşa Camii, şehirdeki Mimar Sinan’ın eserlerinden biridir. Tarihi cami Osmanlı döneminde Van beylerbeyi olan Köse Hüseyin Paşa hayrı olarak Mimar Sinan’a yaptırılmıştır.
Günümüzde halen Müslümanların ibadet amacıyla kullandıkları Hüsrev Paşa Camii mimarisi ve iç süslemeleri ile Van gezi rehberi listenizde yer verebileceğiniz, başlıca tarihi yapılar arasındadır.

Halime Hatun Kümbeti


Osmanlı döneminde yaptırılan kümbet, Van’ın Gevaş ilçesi sınırlarındadır. Selçuklu döneminde yaşamış Halime Hatun mezarının bulunduğu yere yaptırılan tarihi kümbet, Osmanlı kümbet mimarisinin en önemli örneklerinden birini teşkil etmektedir. Kümbet 1335 yılında yaptırılmış olup, hiçbir tadilat görmeden günümüze kadar orijinal şekli ile gelmiştir.

Kaya Çelebi Camii

Ortakapı Mahallesi’nde bulunan Kaya Çelebi Camii, yapımına 1660 yılında başlanmış tarihi yapılar arasındadır. Camiyi yaptıran Kaya Çelebizade Koçi Bey idam edildiği için bir süre yarım inşaat şekilde kalan camii, daha sonra başka bir hayırsever tarafından devam ettirilerek tamamlanmıştır.
Klasik Osmanlı mimarisinin görülmeye değer örnekleri arasında bulunan Kaya Çelebi Cami’nin mimarı hakkında, herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.

Van Müzesi


Van şehir merkezinde bulunan arkeoloji müzesi, Van sınırları içerisinde yapılan kazı çalışmaları sonrasında bulunan tarihi eserlerin sergilendiği bir müzedir. İçerisinde ziynet eşyaları ve altın kaplama tarihi silahların yanı sıra, bahçe kısmındaki sergi alanında ise anıt mezarlar ve kaya heykelleri gibi daha büyük boyutlu tarihi eserler sergilenir. Van Arkeoloji Müzesi, 1972 yılından beri şerefiye mahallesi içerisinde hizmet vermektedir.

Van Gölü


Van’ın Erciş ilçesi sınırlarındaki Van Gölü, şehrin denizi konumundadır. 3713 kilometrekare yüz ölçümü ile Türkiye’nin olduğu gibi dünyanın da sayılı büyük gölleri arasında bulunan Van Gölü, şehre gelen yerli ve yabancı turistlerin Van gezilecek yerler listesinde her zaman liste başı olan doğal güzellikler arasındadır.
Van Gölü çevresinde yapılan cafe ve yeme-içme tarzı sosyal tesisler, Van Gölü’nün hava şartlarının uygun olduğu dönemlerde daha hareketli olmasını sağlamaktadır. Van’a ziyarete gittiğinizde mutlaka Van Gölü çevresinde bulunan tesislerden birinde, ünlü Van kahvaltısı yapmanız size ayrı bir gezi deneyimi yaşatacaktır.

Akdamar Adası ve Kilisesi


Akdamar Adası, yine Van’ın en önemli doğal güzellikleri arasında yer almaktadır. Ada içerisinde bulunan Akdamar Kilisesi ise, Hristiyanlar için dünya genelinde öneme sahip yerlerden biridir. Kilise 915 yılında yaptırılmış olup, tarihi geçmişi sebebiyle de ilgi odağı olmuştur. Türkiye’de uzun yıllar boyunca ulusal ve uluslararası siyasette tartışma konusu olan Akdamar Kilisesi, Van’da gezilecek yerler arasında yer verebileceğiniz önemli bir merkezdir.

Erçek Gölü


Doğal güzellikleri görmekten hoşlanıyorsanız, Van gezi rehberi listenizde Erçek Gölü ve çevresine yer vermeniz gerekir. İçerisinde hiçbir balığın yetişmediği Erçek Gölü, Van Gölü gibi şehrin önemli doğal güzellikleri arasındadır.
Her yıl göl çevresinde flamingo festivali gibi eğlenceye yönelik etkinlikler düzenlenerek, Van ve çevre illerde yaşayan vatandaşlar için iyi bir sosyal aktivite imkânı sunulmaktadır. Erçek gölü içerisinde 250’ye yakın kuş türü bulunması sebebiyle, göl aynı zamanda bir kuş cenneti niteliği taşımaktadır.

Bir sonraki gezi turumuzda görüşmek dileğiyle … Sağlıcakla kalın …

Yorumlar (1 Yorum)