Tekirdağ Gezilecek Yerler - Adcino.com - Her TeldenAdcino.com – Her Telden

Genel blog, içerisinde birçok kategoriyi barındıran ve hemen herkesin ilgilenebileceği içerikleri bulunduran, yayınlarını kronolojik sıraya göre yapan blog türü.

Tekirdağ Gezilecek Yerler

, Turizm 75 Okunma , 1 ay önce , 3 Dakika
1 ay önce

Ticaret ve sanayi açısından gelişmiş illerimizden biri olan Tekirdağ, aynı zamanda birçok turizm merkezine sahip illerimiz arasındadır. Doğal güzelliklerin dışında Tekirdağ gezilecek yerler arasında bulunan birçok tarihi yapı, son yıllarda turizme kazandırılmıştır.
Tarihi yapıları bundan kısa bir süre öncesine kadar fazla ilgi gösterilmemiş olması, Tekirdağ turizmine olduğu gibi ülke turizminde de büyük kayıplara sebep olmuştur.


Tekirdağ Gezilecek Yerler


Çorlu Kalesi


Tekirdağ’da gezilecek yerler listelerinin baş tacı olan Çorlu Kalesi, adından da anlayabileceğiniz gibi Çorlu ilçesi sınırlarında bulunmaktadır. Aslında ilk yapıldığı dönemlerde oldukça görkemli bir yapı olan tarihi kale, günümüze kadar önemli ölçüde zarar görmüş ve bazı kalıntılarıyla bugünlere gelebilmeyi başarmıştır.
Her ne kadar şu anda görkemli bir şekilde ayakta durmasa da, tarihteki konumu sebebiyle gezginlerin listelerinde yer almaya devam etmektedir. 6. Yüzyılda yapıldığı tahmin edilen Çorlu Kalesi, Bizanslılar zamanında inşa edilmiştir.


Hora Feneri

Yerden 25 metre yüksekliğe sahip olan tarihi fener, 1861 yılında Osmanlı döneminde inşa edilmiş yapılardan biri olarak öne çıkmaktadır. Tarihi yapının en önemli özelliklerinden biri Fransa’dan getirilen özel malzemelerle, Fransız müteahhitler tarafından yapılmış olmasıdır.


Eriklice


Şarköy ilçesinde bulunan ve ilçe merkezinden 6 km uzaklıktaki Eriklice, Tekirdağ’ın tarihi dokularından biridir. İçerisinde ayazma, kilise ve kale gibi kalıntıların bulunduğu yer olan köy, aynı zamanda Zeus’un oğlu Herakles ile ilgili hikayeleri ile bilinmektedir.


Çamlıköy Kastro Sahili

Saray ilçesinde insanların denize girmek için tercih ettikleri Çamlıköy Kastro Sahili, şehirde bulunan sahiller arasında en iyi kumsallardan birine sahiptir. Yolunuz düşerse Çamlıköy Kastro Sahilini görerek, burada denize girebilirsiniz.


Rüstem Paşa Camii


Şehrin önemli Osmanlı eserlerinden biri olan tarihi cami, Süleymanpaşa ilçesinde bulunmaktadır. Rüstem Paşa’nın hayır olarak 1546 senesinde yaptırmış olduğu yapı, aynı zamanda bir Mimar Sinan eseri olması sebebiyle Tekirdağ’da gezilecek yerler arasında ziyaretçi çekmektedir.


Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi


İçerisinde binlerce tarihi eserin sergilendiği Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, farklı medeniyetlere ait çeşitli araç gereçlere ev sahipliği yapmaktadır. 1967 yılından beri hizmet veren müze, 1976 yılında ise daha geniş kapsamlı bir hale getirilerek ziyarete açılmıştır.


Namık Kemal Evi


1993 yılında ziyaretçilere açılan ünlü şairin evi, büyük hasar görmüş olsa da kapsamlı bir restorasyon çalışması yapılarak günümüzdeki halini almıştır. Ünlü şair Namık Kemal’in doğduğu ve bir süre yaşadığı eve, Tekirdağ gezi rehberi listenizde yer verebilirsiniz.


Tekirdağ Şehitler Abidesi

1949 yılında Tekirdağ’ın fethedilmesi esnasında şehit düşen askerler anısına yaptırılan abide, şehir merkezinde yer almaktadır. Çevresinde yapılan düzenlemelerle daha görkemli hale gelen Tekirdağ Şehitler Abidesi, özellikle manevi değeri sebebiyle şehri ziyaret eden yerli turistler tarafından ilgi görmektedir.


Uçmakdere


Şarköy ilçesinde bulunan Uçmakdere, yamaç paraşütü tutkunlarının Tekirdağ gezilecek yerler listelerinin olmazsa olmazlarından biridir. İl merkezine 35 km mesafede bulunan Uçmakdere, eşsiz doğal güzelliğiyle de dikkat çeken bir konumdadır.