İnternet Kullanıcıları İçin VPN Kullanmanın Faydaları - Adcino.com - Her TeldenAdcino.com – Her Telden

Genel blog, içerisinde birçok kategoriyi barındıran ve hemen herkesin ilgilenebileceği içerikleri bulunduran, yayınlarını kronolojik sıraya göre yapan blog türü.

İnternet Kullanıcıları İçin VPN Kullanmanın Faydaları

, Genel 86 Okunma , 1 ay önce , 3 Dakika
1 ay önce

Virtual Private Network açılımının kısaltması olan VPN için, “Sanal Özel Ağ” ibaresini kullanmak mümkündür. Normal internet kullanıcıları için VPN kullanmanın faydaları arasında, gizlilik korumalarından çevrim içi güvenliğe kadar VPN’lerin kullanıcılarına sunmuş olduğu birçok avantaj bulunuyor.
Özellikle erişim yasağı olan sitelere alternatiflerine göre hızlı ve kolay erişim sunan VPN tarayıcı uygulamaları, internet kullanım bilincinin artmaya devam etmesiyle birlikte daha fazla tercih edilir hale geldi.


İnternet Kullanıcıları İçin VPN Kullanmanın Faydaları

Engelli Sitelere Erişim


VPN kullanmanın faydaları arasında, engelli sitelere erişim sağlanması ilk sıralarda yer alıyor. Çeşitli nedenlerle erişim engeli konulan web sitelerine, VPN kullanarak rahatlıkla erişebilirsiniz. Engelin konulduğu ülkeden farklı bir konumdan giriş yapılıyormuş gibi gösteren VPN’ler, özellikle tarayıcı entegreleriyle çok basit ve hızlı bir kullanıma sahiptirler.


IP Adresinin Gizlenmesi


Kimliğin çevrim içi ortamda gizli kalmasına yönelik bir avantaj olarak, IP adresinizin gizlenmesine yardımcı oluyor. Devletin siber güvenlik uzmanları tarafından IP adresinin bulunması daha kolay olsa da, kimlik avcılarına karşı IP adresinizi gizlemek için VPN kullanabilirsiniz. Böylelikle kimlik hırsızlarından bilgilerinizi daha iyi bir şekilde koruyarak, mağdur olmanın önüne geçmiş olursunuz.


Farklı Bir Ülkede Görünme

VPN’lerin ücretsiz sürümleri için kısıtlı ülke sayısı bulunsa da, ücretli sürümleri için kendinizi internette dilediğiniz farklı bir ülkede gösterebilirsiniz. Birçok VPN ücretsiz sürümlerinde İngiltere, Kanada, Hollanda ve Almanya gibi ülkelere yer vermektedir. Farklı bir coğrafyada kendinizi göstermek, normal internet kullanıcıları için VPN kullanmanın faydaları arasında bazen çok ciddi önem taşıyabilmektedir.


Çevrim İçi Gizliliğin Korunması


Tarayıcıda açılan oturumun gizli kalmasına imkân veren VPN kullanımı, çevrim içi gizlilik için en iyi alternatifler arasında yer almaktadır. Gizliliğinizi fazla dert etmeden internette özgürce gezinebilir, oturumunuzun başkaları tarafından takip edilmesini engelleyebilirsiniz.


Çevrim İçi Güvenlik

İnternet üzerindeki önemli işlemleriniz için, VPN kullanımı büyük önem taşır. Özellikle banka gibi şifre gerektiren önemli işlemlerde VPN kullanmanız, gizliliğinizi artırdığı gibi çevrim içi güvenliğinizi de iyileştirecektir.
Cihazınızın ve internet oturumlarınızın takip edilmesi daha da zorlaştığı için, dolayısıyla kimlik avcılarının sizi takip ederek şifrenizi ele geçirmesi de bir hayli zorlaşacaktır.


VPN Kullanımının Dezavantajları


Hayatta her şeyde olduğu gibi, VPN kullanımının da dezavantajları bulunmaktadır. Bunlardan birincisi, özellikle ücretsiz sürüm bir VPN kullanıyorsanız internette gezerken normal kullanıma göre biraz daha yavaş olmasıdır.
Diğer yandan ücretsiz VPN seçiminde çok dikkatli olmalı, mutlaka popüler uygulamaları tercih etmenizi tavsiye ederiz. Bazı VPN uygulamalarının, çevrim içi gizlilik ve güvenlik sağlamak yerine, tam tersi bunları ele geçirmek için piyasaya sürüldüğü ortaya çıkmıştır.
Her ne kadar uygulama mağazalarından bunlar kaldırılmış olsa da, yeni yüklenen ve kalitesi konusunda kesin bilgi bulunmayan VPN’lerden de uzak durulması faydalı olacaktır.
Normal internet kullanıcıları için VPN kullanmanın faydaları hakkında yorumlarınızı, aşağıdaki panelden bize iletebilirsiniz.