Corona Virüs Nasıl Bulaşır? - Adcino.com - Her TeldenAdcino.com – Her Telden

Genel blog, içerisinde birçok kategoriyi barındıran ve hemen herkesin ilgilenebileceği içerikleri bulunduran, yayınlarını kronolojik sıraya göre yapan blog türü.

Corona Virüs Nasıl Bulaşır?

, Sağlık 104 Okunma , 2 ay önce , 4 Dakika
2 ay önce

Corona Virüs Nasıl Bulaşır?


Dünya geneline yayılan ve insanlığın geleceğini tehdit eden corona virüs, dikkat edilmemesi durumunda çok kolay bir şekilde bulaşmaktadır. Birisine kolay ve hızlı bir şekilde ulaşması nedeniyle, ortaya çıktıktan sonraki birkaç ay içerisinde tüm dünyaya yayılmış ve yüz binlerce insanın ölümüne neden olmuştur.

Corona virüs nasıl bulaşır?

Sorusunun cevabını iyi bir şekilde verebilmek, virüsten korunmak için bilinç oluşturacaktır.
Çok basit nedenlerle tüm dünyaya yayılan virüs sadece 5 aylık süreçte geniş çaplı bu yayılma ile birlikte, yüzbinlerce insanın canını almış ve milyonlarca insana da bulaşmıştır. Ancak günümüzde dünya çapında elde edilen veriler, sadece kesin vakalarla ilgili bilinen verilerdir.
Kesinlik kazanmamış ya da bilinmeyen rakamları da dikkate aldığımızda, ortaya çok daha kötü bir senaryoyu koymak mümkün olacaktır.


Corona virüs nasıl bulaşır? Sorusuna cevaplar aradığımız bu yazıyı sonuna kadar okumanız halinde, daha bilinçli bir şekilde salgına karşı ciddi ve etkili önlemler alabilirsiniz.


Corona Virüs Nasıl Bulaşır?


Yüzeylerle Temas İle Bulaşır


Koruma virüsün hızlı bir şekilde yayılmasındaki en temel etken, virüsün çeşitli yüzeylerde belirli bir süre yaşamasıdır. Örneğin plastik yüzeylerde 9 saate kadar yaşayan covid 19, bakır yüzeylerde ise 2 saate kadar yaşamaktadır. Metal ya da farklı yüzeylerde yine farklı yaşam süresine sahip olan virüs, bulunduğu yüzeye temas edilmesi halinde kolay bir şekilde bulaşabilir.
Bu nedenle dünya sağlık örgütü ve bilim insanları, insanların temas ettiği yüzeylerle temas etmekten kaçınmak gerektiğini sıklıkla dile getirmektedir.

İnsanlarla Temas Etmekle Bulaşabilir


İnsanlarla temas, korona virüs nasıl bulaşır? Sorusuna verebileceğimiz önemli bilimsel cevaplardan biridir. Özellikle insanların birbiriyle tokalaşması, öpüşmesi ve sarılması gibi eylemlerde, virüs taşıyıcısı çok rahat bir şekilde virüsü bir başkasına bulaştırabilir. Bu sebeple bilim insanları, insanlarla temas edilmemesi konusunda uyarılarda bulunuyor.

Sosyal Mesafeye Uyulmaması

Sosyal mesafe sadece diğer insanlarla aramızda bir kaç metre olması şeklinde anlaşılsa da, aslında bu aralık virüsün bulaşmasına tam olarak engel değildir. Hapşırma ve öksürmek gibi durumlarda havada kalan damlacıklar, yaklaşık 10 metreye kadar virüsün çevredeki insanlara bulaşmasına sebep olabilmektedir. Bu nedenle mümkün olduğu kadar sosyal mesafe korunmalı ve hatta gerek duyulmadıkça evden dışarı çıkılmamalıdır.

Kişisel Temizliğe Önem Verilmemesi

Özellikle insanlarla ya da virüs bulaşabileceği yüzeylerle temas ettikten sonra ellerin yüze götürülmesi, virüsün bulaşmasını kolaylaştırmaktadır. Bu sebeple kişisel temizlik, sıklıkla yapılmalıdır. Gün içerisinde ellerin sıklıkla sabunla yıkanması, kişisel temizliğin bir parçası olsa da genel vücut temizliğinin yapılması da önem arz etmektedir.

Damlacık Yoluyla Bulaşabilir

Corona virüs nasıl bulaşır? Sorusuna henüz kesinlik kazanmamış olsa da, damlacık yoluyla ulaşabileceğini söylemek önlem almak için gereklidir. Henüz bu konuda bilimsel bir kesinlik bulunmamaktadır. Ancak insanların virüse karşı bu uyarıyı da dikkate almaları, olumsuz ihtimali ortadan kaldıracaktır.
Buna bağlı olarak sokağa çıktığınızda sadece insanların yoğun olduğu yerlerde değil, havada asılı kalan damlacık nedeniyle hiç kimsenin olmadığı bir yerde de bulaşma ihtimalinin olduğu akıldan çıkarılmamalıdır.