10 Maddede Android Telefonlarda Pil Ömrünü Artırmanın Yolları - Adcino.com - Her TeldenAdcino.com – Her Telden

Genel blog, içerisinde birçok kategoriyi barındıran ve hemen herkesin ilgilenebileceği içerikleri bulunduran, yayınlarını kronolojik sıraya göre yapan blog türü.

10 Maddede Android Telefonlarda Pil Ömrünü Artırmanın Yolları

, Genel 63 Okunma , 1 ay önce , 4 Dakika
1 ay önce

Mobil cihazların hayatımızda büyük kolaylıklar sağladığı önemli bir gerçek olsa da, bu cihazların pil ömürlerinin kısa olması da bir hayli can sıkıcı durumlardan biridir. Android telefonlarda pil ömrünü artırmanın yolları başlığı altında, akıllı telefonunuzun mevcut şarjını uzun süre kullanmak için yapabileceğiniz şeylere kısaca değindik.


Android Telefonlarda Pil Ömrünü Artırmanın Yolları


Kullanmadığınız Uygulamalara Dikkat Edin


Telefonunuzda bulunan ve işe yaramadığını düşündüğünüz uygulamaları silmek pil ömrünü artırmak için çözümken, en azından gerek görmediğiniz uygulamaların bildirim ayarlarını kapatarak bildirimlerden kaynaklı şarjın tükenmesini önleyebilirsiniz.
Pil ömrüne gözle görülür katkı sunmasa da, diğer seçeneklerle birlikte pil ömrünüz için yararlı bir seçenek olacaktır.


Ekran Parlaklığı Ayarları

Ekran parlaklığının yüksek olması, pil ömrünü azaltan en önemli etkenlerin başında gelmektedir. Özellikle sıklıkla telefonunu kullananlar arasındaysanız, ekran parlaklığı şarjınızın hızla bitmesine neden olacaktır.
Ekran parlaklığını cihazı kullanabileceğiniz en düşük seviyede tutmak ya da telefonunuzu kullanmadığınız zamanlarda ekran parlaklığını tamamen kapatarak, pil ömründen tasarruf edebilirsiniz.


Telefonun Doğru Şarj Edilmesi Önemlidir

Telefon kullanıcıları olarak yaptığımız en önemli hata, bataryayı şarj edip tamamen doldurduktan sonra yine şarjda tutmaya devam etmektir. Pil ömrünün kısalmasına neden olan bu tutum, cihazın şarjı dolu olsa bile şarjın çok kısa sürede bitmesindeki temel nedenlerden biridir.


İnternet ve Bluetooth Gibi Bağlantıları Kapatın


Cihazınızın harici kablosuz bağlantılarını kapatmakta, Android telefonlarda pil ömrünü artırmanın yolları arasında oldukça önemlidir. Zira cihaz kablosuz bir harici bağlantı aradığında veya bağlantı kurduğunda, daha fazla enerji harcama gereği duyacak ve dolayısıyla şarjınız daha hızlı tükenecektir.


Bildirimleri Kapatın

Bildirimlerin açık olması, fazla olmasa da şarjınızın azalmasına neden olacaktır. Bu yüzden tüm uygulamaların ve e-posta servislerinin bildirim ayarlarını kapatmanızı tavsiye ederiz. Sizin için önemli olabilecek uygulamalarda bildirim olup olmadığına manuel olarak bakarak, bildirimleri yine kaçırmadan bu sorunu çözebilirsiniz.


Lite ve Go Sürümlerini Tercih Edin

Birçok uygulama, Lite ve Go sürümleriyle internet bağlantısı ve şarjı zayıf olan kişilere hitap etmektedir. Kimi uygulamalar bu sürümlerinde başarılı bir grafik çizememiş olsa da, bu sürümleri kullanılabilir düzeyde olan uygulamaların Lite ve Go sürümlerini tercih ederek şarjınızı korumaya yönelik bir adım atabilirsiniz.


Digital Wellbeing Uygulaması

Türkçe olarak Dijital Denge uygulaması diyebileceğimiz bu uygulama, daha çok akıllı cep telefonları kullanırken cihazın özelliklerine hâkim olamayan kullanıcılar için faydalıdır. Uygulama pil tasarrufu yapmak için kullanacağınız uygulamalara sınırlama getirmekle kalmayıp, pilinizi en fazla tüketen unsurları da yüzdeleriyle birlikte sıralamaktadır.


Pil Tasarrufu Modunun Aktif Edilmesi

Özellikle son birkaç yılda piyasaya çıkan akıllı telefonların neredeyse tamamına yakınında, pil tasarruf modu bulunmaktadır. Cihazlarda yerleşik olarak gelen bu uygulama, tek bir dokunuşla cihazınızı pili tasarruf edecek seviyeye getirmektedir.


Karanlık Mod Kullanın

Birçok uygulama karanlık mod kullanımına imkân verirken, diğer uygulamalarda hızla karanlık modlarını tanıtmaya başladılar bile. Bu modun kullanımı gereksiz ekran aydınlatmasından Android cihazınızı kurtararak, pil ömrünü artırmaktadır.


Rootlu Android Telefonlar İçin Custom Rom Kullanabilirsiniz

Rootlu telefonlarda kullanabileceğiniz Custom Rom, Android cihazların pil tasarrufuna yönelik işe yarar seçeneklerden biridir. Android telefonlarda pil ömrünü artırmanın yolları arasında pil tasarrufuna yönelik ciddi fayda sağlayan Custom Rom ve Greenify programları, çeşitli ayarlamalarla özelleştirilebilir olmalarıyla da tercih edilmektedir.